Jeden svět 2020 - Spousti

Jeden svět 2020

Jeden svět 2020 Ústí nad Orlicí

Už se to blíží! Jeden svět 2020 v Ústí nad Orlicí odstartuje 19. září.

„Až naprší a uschne“ – heslo Jednoho světa 2020

Pod heslem „Až naprší a uschne“ se budou ukrývat především dokumenty zabývající se klimatickou krizí. Klimatická krize je totiž téma, o kterém se hovoří stále více. Nehovoří o ní pouze odborníci, ale také média, politika a jedná se také o časté téma probírané s přáteli v hospodě.

A na jaké dokumenty se můžete těšit právě v Ústí?

Do nabídky se nám dostaly hned 2 vítězné dokumenty z festivalu Sundance. Jedním z nich je Pro Samu, ve kterém syrská filmařka odhaluje dramatický příběh zachycující nekončící konflikt. Celý film má sloužit jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru Samu. Tímto dokumentem zahájíme.

Dalším vítězným dílem je snímek Země medu, vyprávějící příběh divoké včelařky Atidže. Film nabízí nejen pohled na mizející řemeslo v dechberoucích sceneriích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace. Tím naopak budeme zakončovat.

Doprovodný program také bude

Co by to bylo za festival, kdybychom Vám nedali od dokumentů trochu oddech a nenavrhli vám variantu B.

Můžete se těšit na 2 velmi zajímavé výstavy. Jednou z nich je Women Who Stay (Ženy, které zůstaly). Jedná se o projekt slovenské novinářky Magdaleny a mexicko-amerického fotografa Noela. Nádherné fotografie popisují příběhy žen, které zůstávají ve svých zemích původu, zatímco jejich rodinní příslušníci migrují. Jedná se tak opět o odlišný pohled na migraci.

Druhá výstava nese název Příběhy nadšení – příběhy míst. V roce 1974 vzbudila nenápadná Akce Brontosaurus obrovskou vlnu nadšení pro pomoc přírodě a památkám. Desetitisíce lidí se s Brontosaurem pustili do sázení stromů, oprav hradů, kosení chráněných luk nebo čištění studánek.

Za 45 let pomohli stovkám míst. Zachránili hrad Lukov před zřícením. Oživili orchidejové louky v Bílých Karpatech. Přesadili tisíce leknínů před napuštěním Novomlýnské nádrže. A pokračují v tom dodnes. Nejen s Brontosaurem, ale i s jinými organizacemi nebo prostě sami. Právě některá z těchto míst zachycují Příběhy nadšení – příběhy míst.

Celý program včetně toho doprovodného naleznete na nově vzniklém webu js.spousti.cz

I tam si můžete rezervovat vstupenky, a to od 1. 9.

Na co půjde výtěžek?

No přeci na projekt #babiJede 🙂

Inspirování dánským projektem Cycling without age se snažíme o to, aby i v Ústí vzniklo kouzelné propojení mezi mladými dobrovolníky, kteří budou řídit speciální elektrokolo a babičkami/dědečky našeho města, které budou vozit na cyklovyjížďky, když na ně oni sami již nestačí. 

Naším cílem je získat 120 – 130 tisíc korun na potřebnou elektrorikšu, kterou pro nás s velkým nasazením a za velkoobchodní cenu zajišťuje Sport Bárt. Peníze věnujeme Dobrovolnickému centru Světlo, které funguje při Orlickoústecké nemocnici. DC Světlo kolo zakoupí a bude zajišťovat dobrovolníky/šlapače. Rikša bude garážovat v Centru sociální péče na sídlišti Štěpnice, ze kterého bude také většina babiček a dědečků, kteří budou „brázdit“ okolí našeho města. Pokusíme zajistit také to, aby byla k dispozici ústecké veřejnosti.

Výtěžek Jednoho světa doplní ještě podpora od dětí ze ZŠ Bří Čapků, který na projekt věnovali výtěžek z vánočního jarmarku. A nebojte, samozřejmě i #dědaJede! ?

Těšíme se na Vás na Jednom světě 2020 opět v Malé scéně.

© 2014 Dominika Čermáková