Jeden svět 2021 - Spousti

Jeden svět 2021

Termín a místo konání

10. 5. – 6. 6. online festival a 2. – 5. 6. outdoor festival v parku za Roškotovým divadlem, 23. ročník MFF Jeden svět a ročník v Ústí nad Orlicí.

Pořadatelé festivalu

SPOUSTI – Spolek pro organické Ústí, Člověk v tísni o.p.s.

Projekce a besedy

4 projekce v letním kině a 3 následné debaty. 101 projekcí a 20 debat v online verzi festivalu. Tradiční školní projekce jsme nabídli pouze v online podobě. Filmy v rámci projekcí programu Jeden svět na školách vidělo přibližně 8 200 studentů a studentek.

Doprovodný program festivalu

Vzhledem k nejisté situaci v oblasti možnosti pořádat kulturní akce, jsme letos doprovodný program festivalu vynechali.

Propagace festivalu a sponzorů

Velká reklamní kampaň proběhla v online prostoru, zejména na sociálních sítích, tedy Facebook a Instagram. Dále pak OIK TV, Rádio Orlicko, ČRo Pardubice, Orlický.net, propagace na kino plátně před každou projekcí, propagace v letním kině, propagace na poutacích bannerech rozmístěných po městě (8 ks), propagace na plakátovacích plochách v Ústí nad Orlicí a také na webech www.js.spousti.cz a www.spousti.cz.

Sponzoři festivalu

  • Generální partneři: Město Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj, KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí
  • Hlavní partneři: Advantech Czech s.r.o., OG Soft s.r.o., Kabelová televize Ústí nad Orlicí, USSPA, s.r.o., A.B.V. spol. s r.o., Global Nutrition s.r.o., Midas International, spol. s.r.o., Švec dřevitá vlna s.r.o.
  • Hlavní mediální partneři: OIK TV, Rádio Orlicko
  • Partneři: Sport Bárt,Ekola České Libchavy s.r.o., Elektro Franc, STK Ústí, Spintex s.r.o., Votava & Votavová, Oldřich Kašpar, Libor Matyáš, Jiří Krejsa, JaBaCom – komunikační systémy, Holmes jazyková škola, RENTGEN s.r.o., LPS media s.r.o., Šmídl s.r.o., Elektomontáže Novák s.r.o., Zahradnictví Šťastný, STAVEBNÍ PROGRESS a.s.

Charitativní dar

Výtěžek festivalu letos použijeme jiným způsobem, než bylo zvykem. Vzhledem k minimálnímu příjmu ze vstupného činí 6 200,- Kč a rozhodli jsme se jej použít na Ozvěny festivalu Jeden svět, které uspořádáme od 3. do 4. 9. 2021 a kterými vrátíme festival do Malé scény. Věříme, že diváci návrat do tradičního místa ocení, stejně jako návrat k festivalovým debatám. Dočkají se tak jakési třetí fáze letošního festivalu.
Zajímavou rovinou by mělo být i to, že tradiční pořadatelský tým ustupuje do pozadí a plné organizace se chápe „středoškolsko-vysokoškolská“ sekce našeho spolku. I ozvěny Jednoho světa budou maximálně prezentovat podporu partnerů festivalu.

Rozpočet festivalu

144 500,- Kč získaných od partnerů festivalu.

Návštěvnost festivalu

Online část akce znamenala téměř 8 000 zhlédnutí (dle odhadů, kdy se člověk nedívá sám, a také s ohledem na fakt, že v některých případech sledovaly filmy celé školní třídy, může jít až o 25 000 diváků a divaček). 4 projekce v letním kině vidělo 133 diváků. Zájem diváků o festival byl letos pochopitelně nižší, ale vzhledem k tomu, že šlo o první akci, kterou se kultura vracela do života lidí a v porovnání např.
s návštěvností kin s komerční filmovou produkcí, byla návštěvnost v letním kině velmi slušná. Ukázalo se, že Jeden svět a jeho dokumenty mají i ve složité době v Ústí své tradiční divácké jádro a zázemí.

Hodnocení organizátorů

Třináctý ročník byl naprosto specifický. Máme za sebou dosud nejpestřejší ročník, co se týká způsobů, jak dostat dokumentární filmy k divákům. Z velkého váhání a nejistoty, v jaké podobě Jeden svět 2021 uspořádat se nakonec vyvinula situace, kdy jsme měli festivaly dokonce dva. K dlouho chystanému experimentu v podobě online verze festivalu, jsme, vzhledem k uvolňujícím se opatřením, na poslední chvíli přidávali ještě festival offline v podobě letního kina. Riskli jsme počasí, které nakonec vyšlo, i to že dokumentární filmy nejsou typickou náplní pro letní kino a zkusili jsme malý Jeden svět živě. Hlavní motivací bylo to, že jako stěžejní na festivalu vnímáme prostor pro osobní setkání a debatu nad filmy a tématy, které Jeden svět přináší. Do pořadatelského rizika jsme mohli jít i díky podpoře našich partnerů, kteří nás podpořili i v době velké nejistoty.

V online verzi jsme vysílali filmy a debaty živě ze studia, zprovoznili jsme online kino Jeden svět online. Byla to inovativní, kreativní práce, která ukázala, že i v podmínkách pandemie lidé o dokumenty mají zájem a my jsme rádi, že jsme jim je mohli tolika různými cestami zprostředkovat.
Diváckou cenu, o níž rozhodují svým hlasováním po každé projekci diváci a divačky napříč republikou, získal unikátní dokumentární projekt Krtek uznávaného dánského režiséra Madse Brüggera – dokument o Severní Koreji, který byl natáčený v utajení deset let. Ten zaujal i diváky v Ústí.

V roce 2020 byl Jeden svět prvním mezinárodním festivalem, který musel být ve své fyzické podobě předčasně ukončen a řešil přechod do online prostředí či překládání na náhradní termíny. V roce 2021 jsme se naopak stali prvními, kteří se z původně plánované online podoby přesunuli zpět do kin, byť často pouze venkovních.
Po dvou letech experimentů plánujeme na rok 2022 plnohodnotný návrat do kin a to v původním březnovo-dubnovém termínu, jak jsou naši diváci zvyklí.

© 2014 Dominika Čermáková