Jeden svět 2018 - Spousti

Jeden svět 2018

Již po 10. dostal Jeden svět svůj prostor v Ústí nad Orlicí. Festival dokumentárních filmů byl zahájen první sobotu po Velikonocích, a to 7. dubna a celý následující týden mohli diváci navštěvovat Malou scénu a vybírat si z 23 filmů.

Mimo Malou scénu však už od 3. dubna bylo možné pociťovat blížící se festival prostřednictvím doprovodného programu, který byl pro diváky připraven v OC Nová Louže nazvaný „Jeden svět v Louži„. Tam se role vyměnili a na filmy brali děti své rodiče, které sami mohli vidět během školních projekcí. Také bylo možné zajít na něco z předchozích ročníků Jednoho světa, a to díky „Promítej i Ty!“. Prostor dostala také „netradiční setkání“ jako například s mladým filmařem, který natáčí dnes už trochu zapomenutou válku na východní Ukrajině, populární komunitou Zapomenuté Oustí či vzdělávacím workshopem mladých mediků z organizace Loono. A jelikož Nová Louže poskytuje také prostor pro výstavu, byla instalována komiksová výstava „Bohouš a Dáša mění svět„. Na Nové Louži se během tohoto doprovodného programu objevilo něco kolem 100 návštěvníků.

Návštěvnost festivalu opět trošku povyrostla, a to na 6 029 diváků (1633 veřejnost, 4396 školy).

Hlavně školy se zasloužily o větší návštěvnost. Velmi nás těší, že zájem škol roste, a tak bylo letos uspořádáno o 5 projekcí více než loni – celkem 51. Filmy viděli žáci a učitelé ze škol z Brandýsa nad Orlicí, Hnátnice, Chocně, Libchav, Sopotnice, Dolní Dobrouče a také ze všech škol z Ústí nad Orlicí. S festivalem jsme opět vyjeli za žáky a studenty do Lanškrouna, České Třebové, Rychnova nad Kněžnou, Žamberka a do Letohradu. Starší žáci ZŠ a středoškoláci si po projekcích povídali se zajímavými hosty. Mezi nimi byli Vojtěch Pelikán a Luboš Slovák z fakulty environmentálních studií MU v Brně, novinářka a válečná reportérka ze Sýrie Markéta Kutilová, Petra Zimová a Monika Krúová z organizace pro pomoc neslyšícím, neslyšící hosté Jan Konvička a Marie Mašláňová, novinář a člen rady České televize Vratislav Dostál a farář Petr Kučera.

Samozřejmě zajímavé debaty čekaly také hosty projekcí pro veřejnost. Těch bylo celkem 8 a hosty byli Juraj Mravec, režisér filmu Mír s vámi, Zdeněk Chaloupka, student dokumentární tvorby na FAMU, autor filmů a reportáží z východní Ukrajiny, Martin Řezníček, dlouholetý zpravodaj ČT v USA a Jakub Lepš, amerikanista přednášející na Univerzity of New York in Prague, Libor Dvořák, novinář, komentátor Českého rozhlasu Plus a Jan Jirák, profesor na katedře mediálních studií UK, Peter Tóth, bývalý redaktor deníku SME, bývalý ředitel kontrarozvědky SIS, Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům a Olalekan Olufemi Akintola (Nigérie), Vladimír Špitaljov (Rusko), Bradley McGregor (Kanada) – protagonisté filmu Bohu žel, Romuald Štěpán Rob, katolický kněz dominikánského řádu, spoluautor a režisér filmu Z lásky nenávist, Lukáš Razim, kriminální komisař Policie ČR, zabývá se problematikou domácího násilí a Iva Banžuchová, SKP-CENTRUM o.p.s., 10 let pomoci obětem domácího násilí, Jana Poloni, 44 let žila a úspěšně podnikala ve Venezuele a Dušan Poloni, bývalý honorární konzul SR ve Venezuele, Apolena Rychlíková, režisérka filmu Hranice práce.

Oddechnout od dokumentů jste si mohli u divadel Anna (karlovarské divadlo Dagmar), kde se vás sešlo 35 nebo Besídka (pražské divadlo Sklep), se kterým bylo naplněno Roškotovo divadlo. Na dokument Ultra si doběhlo při výzvě „Běžím na Jeden svět“ 6 běžců a také jsme vám pustili za dobrovolné vstupné filmy Z lásky nenávist 1 a 2, o které projevilo zájem 150 diváků.

Výnos doprovodných akcí festivalu – 23 000,– rozdělíme mezi šest subjektů, které naši podporu získali již v předchozích letech a kterým jsme se chtěli u příležitosti desátého ročníku vrátit: klub Hvězdička, Lída Javůrková, Míša Bednář, Domácí hospicová péče, nadační fond S námi je tu lépe! a Martin Moravec.

Prostor prvního patra Malé scény byl vyplněn výstavou shrnující 15 let působení Člověka v tísni v Afgánistánu a na Mírovém náměstí jste si mohli prohlížet, jak se rozvíjel Jeden svět společně se SPOUSTI v Ústí nad Orlicí.

Velice děkujeme všem sponzorům festivalu, bez jejich finanční podpory bychom ani náhodou nedělali festival v takové velikosti, jako tomu každý rok je. I letos jsme se umístili na 3. místě v počtu návštěvníků. Předbíhá nás už jen Praha a Brno. Díky sponzorským darům také můžeme dávat festivalu další rozměr, který vidíme v programu „Ústí sobě!“ určený pro projekty pracující na zlepšení veřejného prostoru našeho města. V roce 2018 jsme na vstupném vybrali 60 000 Kč. Tato částka je určena pro vítězný projekt programu Ústí sobě – Ústecká náplavka. Tento projekt se pokusí zvelebit prostor nábřeží na soutoku Tiché Orlice a Třebovky, abychom tam rádi chodili odpočívat, potkávat se a užívat si atmosféru.

Moc děkujeme vám všem, kteří jste si na festival našli čas, hlasovali jste pro projekty, chodili jste na doprovodné programy, povídali jste si s námi a našimi hosty na debatách. Vy jste naší motivací pro každý další ročník Jednoho svět, a proto doufáme, že se na vás budeme moct těšit v podobném počtu i příští rok.

Budete-li se chtít o festivalu Jeden svět v Ústí nad Orlicí a jeho výsledcích dočíst ještě trochu více, můžete se podívat na závěrečnou zprávu níže.

FOTOGALERIE z 10. ročníku JS v UO

1. TZ - Jeden svět 2018 v Ústí nad Orlicí - pdf 2. TZ - Jeden svět 2018 v Ústí nad Orlicí - pdf Závěrečná zpráva - Jeden svět 2018 v Ústí nad Orlicí - pdf

© 2014 Dominika Čermáková