Jeden svět 2022 - Spousti

Jeden svět 2022

Termín a místo konání

26. 3. až 2. 4. 2022, Ústí nad Orlicí, Malá scéna, 24. ročník MFF Jeden svět a 14. ročník v Ústí nad Orlicí.

Pořadatelé festivalu

SPOUSTI – Spolek pro organické Ústí, Člověk v tísni o.p.s.

Projekce a besedy

61 projekcí pro žáky a studenty základních a středních škol.
Festival navštívily školy z Libchav, Dolní Dobrouče a absolutní většina škol z Ústí nad Orlicí. Pro velký
zájem jsme školní projekce opět uskutečnili také v Lanškrouně, České Třebové, Žamberku, Letohradě, Chocni a ve Vysokém Mýtě. Festival navštívili žáci od první třídy až po maturanty.

Všechny projekce pro střední školy doprovázela beseda s pozvaným hostem, takových projekcí bylo celkem 18. U základních škol je součástí programu reflexe filmů pod vedením moderátora. Vzhledem k obrovské poptávce škol po filmu Zatracená práce nás navštívilo a se studenty debatovalo hodně odborníků na Rusko a šíření dezinformací, např. David Svoboda z Ústavu pros studium totalitních režimů, expertka na dějiny Východní Evropy Alena Marková a mnozí další. Téma Afghánistánu skvěle rozvíjel ředitel rozvojových programů organizace Člověk v tísni Jan Šindelář. Ženská práva a jejich prosazování v autoritářském Íránu komentovala novinářka Lenka Hrabalová.

10 projekcí pro veřejnost bylo doplněno o 8 následných besed.

Hosty festivalu byli: Karel Nocar, výkonný ředitel projektu Bez frází, bývalý reprezentant v házené, Michal Vičar, sportovní psycholog z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého Olomouc, autor knihy Sportovní talent, Fero Hrabal Krondak, cestovatel poznávající Rusko na vlastní kůži, autor literárně – politologických cestopisů Cesta na konec světa a zpět 1,2,3, Alexej Kelin – ataman Vševelikého vojska donského v zahraničí, spoluautor Dějin Ruska 20. století., bývalý předseda Rady vlády pro národnostní menšiny, představitel organizace Ruská tradice, Jiří Baloun – velvyslanec ČR v Afghánistánu, velitel evakuace našeho zastupitelského úřadu v Kábulu, nositel medaile Za hrdinství, Tomáš Kocian – regionální ředitel Člověka v tísni pro blízký východ, bývalý vedoucí mise v Afghánistánu, pan Faríd Yar, zástupce afghánské
komunity v Česku, Kateřina Smejkalová – česká politoložka, věnuje se tématům spjatým s digitalizací práce, genderovou problematikou a také sociologií technologického vývoje, Petr Šigut – člen představenstva České asociace sdílené ekonomiky, spoluzakladatel úspěšného startupu, platformy Hlídačky.cz, Radka Reischlová – sociální pracovnice a terapeutka, Petr Čada – spolek Amalthea, zajišťující vzdělávací a terapeutické služby rodinám s dětmi, předchází umísťování dětí mimo jejich vlastní rodinu, doprovází náhradní pěstounské rodiny vedoucí pobočky v Ústí nad Orlicí, Jiří Kotek – ředitel Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, Richard Bouda, fotograf a člen Charity Brno, která provozuje nemocnici v severoiráckém Sindžáru, Petr Janyška – publicista, překladatel a novinář, spoluzakladatel Respektu, bývalý velvyslanec ve Francii, celoživotní zaměření na Polsko.

Doprovodný program festivalu

Doprovodný program byl letos zaměřen taky, aby tematicky přímo doprovodil hlavní filmový program. Cílem bylo nabídnout divákům další důvody vyrazit na dokumentární filmy a měl pomoci návratu diváků na festival. Představili jsme projekt Bez frází, tedy prostor, kde sportovní osobnosti předávají zkušenosti a inspiraci nejen ze svých sportovních osudů.

Uspořádali jsme dvě přednášky přibližující téma Ruska – Historii ruské emigrace a cestovatelskou besedu Rusko, které skoro nikdo nezná. Další přednáškou pak bylo představení projektu české kliniky v Sindžáru. Téma osudu mladých lidí, kteří opouštějí systém institucionalizované výchovy jsme doprovodily projekcí filmu Dospělým ze dne na den. Celkem návštěvníků doprovodného programu: 120.

Festivalový stánek si opět vzalo na starosti bezobalové hokynářství Beehappy Rodinného centra Srdíčko. Jsme moc rádi, že jsme mohli pomoci propagaci tohoto dobrého nápadu a diváci mohli v sále mlsat bezobalové dobroty.

Propagace festivalu a sponzorů

OIK TV, Rádio Orlicko, ČRo Pardubice, propagace na kino plátně před každou projekcí, propagace v sále a před Malou scénou, propagace na poutacích bannerech rozmístěných po městě (9 ks), poutací bannery v Chocni, Letohradě a Žamberku, programové skládačky (8 tis. ks, z toho 6,5 tis. distribuováno v okolních obcích), programový dvoulist vložený do Ústeckých listů (7 tis. Ks).

Sponzoři festivalu

Generální partneři: Město Ústí nad Orlicí, ZEZ SILKO, s.r.o., Global Nutrition s.r.o. KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí, Advantech Czech s.r.o.

Hlavní partneři: OG Soft s.r.o., Kabelová televize Ústí nad Orlicí, USSPA, s.r.o., A.B.V. spol. s r.o., Malá scéna Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj, Midas International, spol. s.r.o.

Hlavní mediální partneři: OIK TV, Rádio Orlicko

Partneři: Kabelová Televize CZ, s.r.o., H3Geo s.r.o, JaBaCom, Sport Bárt, LPS media s.r.o., Ekola České Libchavy s.r.o., Šmídl s.r.o., ŠNYT Nová Louže, Agrostav Ústí nad Orlicí, a.s., Notable s.r.o., Rieter CZ s.r.o., Elektro Franc, STK Ústí, Švec dřevitá vlna s.r.o., Stavona, spol. s.r.o., Stavební progres a.s., Zahradnictví Šťastný, Spintex s.r.o., Votava & Votavová, Oldřich Kašpar, Libor Matyáš, Jiří Krejsa, JaBaCom – komunikační systémy, Kulturní centrum Česká Třebová, Holmes jazyková škola, RENTGEN s.r.o., Město Choceň, Město Lanškroun, Město Vysoké Mýto, Koridor, MAP NAD ORLICÍ, o.p.s., Karel Kuna, Remako, s.r.o., MotoKonektory.cz, Elektromontáže Novák, s.r.o.

Charitativní dar

Výtěžek festivalu letos věnujeme rodině malého Vašíka Štěpána z Letohradu. Finanční prostředky rodině pomohou zvládat situaci spojenou s vážným Vašíkovým onemocněním. Ten se odmalička musí vypořádávat s těžkou formou onemocnění kůže. Známou jako nemoc motýlích křídel. Celkově jsme letos věnovali částku 21 000,- Kč. Částka je bohužel nižší, než jsme byli zvyklí v předchozích předcovidových letech, což je dáno zejména prudkým nárůstem cen pronájmu sálů a dalších pořadatelských nákladů.

Rozpočet festivalu

561 000,- Kč, z toho 228 000,- Kč získáno od partnerů festivalu.

Návštěvnost festivalu

4 919 návštěvníků školních projekcí a 607 diváků projekcí pro veřejnost, celkem tedy 5 562 diváků. Zájem diváků o festival se tak vrátil k číslům, které jsme měli před epidemií, což považujeme za skvělý úspěch. Návštěvnost školních projekcí byla jen o 100 žáků menší než v rekordním předcovidovém roce 2019. Jeden svět Ústí nad Orlicí je, co se týká návštěvnosti, třetím největším festivalem, ze všech 25 pořadatelských měst. V návštěvnosti náš festival předstihuje pouze Praha a Brno.

© 2014 Dominika Čermáková