Jeden svět 2023 - Spousti

Jeden svět 2023

Termín a místo konání

25. 3. až 1. 4. 2023, Ústí nad Orlicí, Malá scéna, 25. ročník MFF Jeden svět a 15. ročník v Ústí nad Orlicí.

Pořadatelé festivalu

SPOUSTI – Spolek pro organické Ústí, Člověk v tísni o.p.s.

Projekce a besedy

70 projekcí pro žáky a studenty základních a středních škol. Festival navštívily školy z Libchav, Dolní Dobrouče a absolutní většina škol z Ústí nad Orlicí. Pro velký zájem jsme školní projekce opět uskutečnili
také v Lanškrouně, České Třebové, Žamberku, Letohradě, Chocni a ve Vysokém Mýtě. Festival navštívili žáci od první třídy až po maturanty.

Všechny projekce pro střední školy doprovázela beseda s pozvaným hostem, takových projekcí bylo celkem 17. U základních škol je součástí programu reflexe filmů pod vedením moderátora. Vzhledem k velké poptávce škol po filmu Dívčí gang nás navštívilo a se studenty debatovalo hodně odborníků na sociální sítě, např. Jakub Mařík, odborník na marketing v prostředí sociálních sítí. Silným tématem byla i válka na Ukrajině, několikrát debatoval David Svoboda z Ústavu pros studium totalitních režimů, expertka na dějiny Východní Evropy a mnozí další.

14 projekcí pro veřejnost bylo doplněno o 8 následných besed.

Hosty festivalu byli: Mgr. Zdenka Sokolíčková, Ph.D. – kulturní a sociální antropoložka hlavní aktérka filmu Návštěvníci, Věra Bulvová, farmářka z Makova u Litomyšle, Ing. Andrea Hrabalová – předsedkyně České technologické platformy pro ekologické zemědělství, Mgr. Zuzana Uhde, Ph.D., pracovnice Sociologického ústavu AV ČR, zabývá se mimo jiné problematikou nepodmíněného příjmu, Aleš Svoboda, pilot stíhacího letounu Gripen, záloha do nového týmu astronautů Evropské vesmírné agentury (ESA), Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D. politoložka se zaměřením na Latinskou Ameriku, primátorka Hradce Králové, Veronika Stehlíková, režisérka, Tomáš Svoboda, kameraman a Zdeňka Svobodová z pomáhajícího spolku Alsa z.s., Miroslav Karas – novinář, zpravodaj ČT v Rusku, ředitel televizního studia Ostrava, Vasyl Kapustej – student právnické fakulty UP Olomouc, zprostředkovatel pomoci českých dárců do Bachmutu a dalších
míst fronty, Mgr. Marie Heřmanová, Ph.D – věnuje se digitální antropologii, zkoumá sociální média a kulturu influencerů, Pavla Holcová – zakladatelka a šéfredaktorka investigace.cz, spolupracovnice Jána Kuciaka, Jaroslav Kmenta – investigativní novinář, spisovatel, redaktor časopisu Reportér.

Doprovodný program festivalu

Doprovodný program byl letos velmi pestrý a patřil k těm nejúspěšnějším, které zatím festival v Ústí měl. Cílem bylo upozorňovat na festival jako takový, nabídnout divákům další důvody vyrazit na dokumentární filmy a samozřejmě také rozšířit kulturní nabídku v našem městě. Představili jsme film Generace A: Ať si dělá každej co chce, který uvedl a debatoval hlavní protagonista DJ Nobody Listen.

Následovala velká tanečně/hudební párty v Kulturním domě, právě s touto hvězdou taneční scény a dalšími regionálními DJ’s. Akce zaměřená na mladé publikum měla za cíl ukázat Jeden svět nejmladší generaci.

Další akcí byla cestovatelská přednáška Cestování očima Přémy, kdy ústecký rodák Přemek Fabiánek představoval své dobrodružné cesty po světě.

Poslední doprovodnou akcí pak byly dvě přednášky a besedy s novinářem Jaroslavem Kmentou, dopolední pro studenty ústeckého gymnázia a odpolední pak pro širokou veřejnost.

Celkem doprovodný program navštívilo 800 lidí.

Festivalového stánku se lotos ujal Scuk.cz, pobočka Ústí nad Orlicí. Jedná se o komunitní farmářské trhy, kde online nakoupíte přímo od lokálních farmářů a malovýrobců.

Propagace festivalu a sponzorů

OIK TV, Rádio Orlicko, ČRo Pardubice, propagace na kino plátně před každou projekcí, propagace v sále a před Malou scénou, propagace na poutacích bannerech rozmístěných po městě (9 ks), poutací bannery v Chocni, Letohradě a Žamberku, programové skládačky (8 tis. ks, z toho 6,5 tis. distribuováno v okolních obcích), programový dvoulist vložený do Ústeckých listů (7 tis. Ks).

Sponzoři festivalu

Generální partneři: Město Ústí nad Orlicí, Roman Dostálek, ZEZ SILKO, s.r.o., Global Nutrition s.r.o., A.B.V. spol. s r.o, KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí, Advantech Czech s.r.o.

Hlavní partneři: OG Soft s.r.o., Kabelová televize Ústí nad Orlicí, USSPA, s.r.o., Malá scéna Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj, Midas International, spol. s.r.o.

Hlavní mediální partneři: OIK TV, Rádio Orlicko

Partneři: Město Choceň, Město Vysoké Mýto, Sport Bárt, LPS media s.r.o., Ekola České Libchavy s.r.o., Šmídl s.r.o., ŠNYT Nová Louže, Agrostav Ústí nad Orlicí, a.s., NOTABLE reality s.r.o., Rieter CZ s.r.o., Elektro Franc, STK Ústí, Švec dřevitá vlna s.r.o., Stavona, spol. s.r.o., Stavební progres a.s., Zahradnictví Šťastný, Spintex s.r.o., Votava & Votavová, Oldřich Kašpar, Libor Matyáš, Jiří Krejsa, Kulturní centrum Česká Třebová, hospoda U Sherlocka, RENTGEN s.r.o., Město Lanškroun, MAP NAD ORLICÍ, o.p.s., Karel Kuna, MotoKonektory.cz, Elektromontáže Novák, s.r.o., SPLAV, z.s., Stavona, spol. s r.o.

Charitativní dar

Výtěžek festivalu Jeden svět 2023 byl věnován rodině tříleté Viktorky Čejkové z Dolní Dobrouče, která trpí mukopolysacharidózou typu 3A. Jedná se o vrozené metabolické a nevyléčitelné onemocnění, které především závažně postihuje funkci nervového systému. Finanční prostředky Viktorce pomohou v boji s nemocí a věnují se na zdravotní a pohybové pomůcky, rehabilitace, léčebné pobyty, nutné úpravy bytu na bezbariérový.
Celkově jsme letos věnovali částku 55 000,- Kč.

Rozpočet festivalu

803 380,- Kč, z toho 287 000,- Kč získáno od partnerů festivalu.

Návštěvnost festivalu

5 561 návštěvníků školních projekcí a 1 013 diváků projekcí pro veřejnost, celkem tedy 6 574 diváků, což je nejvyšší návštěvnost historie Jednoho světa Ústí nad Orlicí. Zájem diváků o festival se tak vrátil k číslům, které jsme měli před epidemií, což považujeme za skvělý úspěch. Jeden svět Ústí nad Orlicí je, co se týká
návštěvnosti, třetím největším festivalem, ze všech 28 pořadatelských měst. V návštěvnosti náš festival
předstihuje pouze Praha a Brno.

Včetně doprovodného programu navštívilo akce Jednoho světa 7 374 diváků.

Hodnocení organizátorů

Patnáctý ročník navázal na úspěchy festivalu z předchozích let a opět přilákal velké množství návštěvníků. Věříme, že se stal pevnou součástí kulturního života lidí v našem městě a že jeho vysoká návštěvnost je důsledkem i důkazem dlouhodobě kvalitní kultury, kterou do Ústí přináší.

Velký zájem o projekce byl mezi pedagogy většiny oslovených škol, což ukazuje na potřebnost nabízených témat Jednoho světa ve výuce a výchově dnešní mladé generace. Uspořádali jsme rekordní počet školních projekcí. Opět jsme festival doplnili doprovodným programem a povedlo se naplnit jeho hlavní cíl,
tedy vrátit diváky na Jeden svět. I díky němu jsme rozšířili nabídku kulturního vyžití v našem městě.
Tradiční charitativní rozměr festivalu, kdy výtěžek vstupného vždy věnujeme na něco prospěšného, pomůže mladé rodině v jejich nelehké situaci.
Na besedy přijelo do města celkem 14 zajímavých hostů, kteří jsou pro naše diváky další přidanou hodnotou. Ohlas festivalu v místních i krajských médiích byl velmi viditelný. Pokud nám zachovají přízeň naši partneři, budeme v roce 2024 organizovat již šestnáctý ročník Jednoho světa v Ústí nad Orlicí, na který Vás srdečně zveme.

© 2014 Dominika Čermáková