Jeden svět 2009 - Spousti

Jeden svět 2009

MFF Jeden svět 2009 v Ústí nad Orlicí

1. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se v Ústí nad Orlicí povedlo nastartovat nevídaným způsobem a udělat tak první čtyři dubnové dny roku 2009 zase o něco zajímavější. Návštěvnost skýtající 1240 diváků, z toho 570 tvořila veřejnost a 670 bylo z řad žáků a studentů základních a středních škol, předčila všechna očekávání a některá promítání byla zcela vyprodána. V rámci festivalu proběhlo 9 zajímavých besed nad promítanými tématy. Ve městě se během festivalu podařilo vytvořit odpovídající atmosféru, která zcela odlišila první čtyři dubnové dny od těch ostatních. Ohlas festivalu v místních a krajských médiích byl velmi viditelný.

Tváří JS 2009 se stal Václav Havel a plakáty byly doprovázeny hesly mluvícími o svobodě. Vizuál festivalu se obracel hlavně na mladé diváky, kterým měl s trochou nadsázky sdělit, že předchozí generace je přivedla do svobody, ale jak s ní mladí naloží je už jen na nich. Osobnost Václava Havla byla zvolena pak také z důvodu, že právě on byl člověkem, který po celou dobu existence společnosti Člověk v tísni a festivalu Jeden svět za nimi pevně stál a pomohl tak dosáhnout významného kreditu nejen v ČR, ale hlavně v zahraničí.

Diváci si tak v Ústí mohli zajít na 12 dokumentů, které se nějakým stylem týkaly svobody. Mezi ně patřily například: Japonský příběh lásky a nenávisti, Vítejte v KLDR, Hrozba, Pevnost, René, Čas hlupáků a další.

K polovině z nich byli přizvaní také zajímaví hosté na debatu, kteří dokázali ke konkrétním filmům výborně pohovořit a pomoci nám tak rozšířit obzory.

Díky 1. ročníku jsme mohli podpořit ústecký Klub Hvězdička, pro který se nám podařilo vybrat 20 000 Kč a tato částka tak mohla být rozdělena mezi handicapované děti v našem okolí.

FOTOGALERIE z 1. ročníku JS v UO

jeden-svet2009

© 2014 Dominika Čermáková