Jeden svět 2017 - Spousti

Jeden svět 2017

9. ročník MFF Jeden svět v Ústí nad Orlicí utekl jako voda. Po loňském úspěšném formátu promítání od soboty do soboty jsme to takto zopakovali i letos. Do Malé scény jste tak přicházeli od soboty 1. dubna a poslední film jsme si pouštěli opět v sobotu, a to 8. dubna 2017.

Během celého týdne jsme pečlivě zaznamenávali návštěvnost na veřejných a školních projekcích. Celkem jsme vás napočítali 5 842 (1 697 z řad veřejnosti a 4 145 žáků, studentů a jejich učitelů), čímž jsme opět povyrostli a i letos zůstali 3. nejúspěšnějším městem (po Praze a Brně).

Ve všední dny dopoledne bylo uspořádáno celkem 46 projekcí základním i středním školám z Ústí nad Orlicí, Brandýsa nad Orlicí, Hnátnice, Chocně, Libchav, Sopotnice a Dolní Dobrouče. Kvůli velkému zájmu pak festival vyjel za žáky a studenty do Lanškrouna, České Třebové, Rychnova nad Kněžnou, Žamberka a nově také do Letohradu. Vyšší ročníky základních škol a středoškoláci měli projekci doprovázenou debatou s pozvanými hosty, mezi kterými byli např. Vojtěch Kotecký z organizace Glopolis, Viktor Třebický z o.p.s. CI2 , Věra Mikušová z Národního centra pro bezpečnější internet, lektor projektu E-bezpečí Pavel Schweiner či novinářka a válečná reportérka ze Sýrie Markéta Kutilová. S těmi mladšími probíhala reflexe pod vedením moderátorů.

Od loňska jsme přidali také 2 projekce a celkově se tak dostali na 23 promítaných snímků, přičemž po 9 z nich jste měli možnost podebatovat si s celkem 12 zajímavými hosty, mezi kterými byli například novináři Tomáš Etzler a Petra Procházková, režiséři Tereza Reichová a Miroslav Janek, ekonom Lukáš Kovanda, turkolog Tomáš Laně, psycholožka a lektorka Národního centra bezpečnějšího internetu Martina Viewegová, předsedkyně spolku ROZALIO – rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování Martina Suchánková či vedoucí mateřského centra Medvídek Katka Fišarová.

Pro trochu odpočinku byl připraven doprovodný program v podobě ochutnávky sušeného hmyzu po filmu Brouci, divadelního představení IMPRA: Imaginarium s návštěvností 65 diváků, charitativní projekce filmu Hasta la vista! (63 diváků), přednáška o očkování (75 diváků), festivalového stánku s Fair Trade produkty a výrobky organizace CEDR, která již 22 let poskytuje  sociální služby lidem s duševním onemocněním a vytváří pracovní místa pro osoby obtížně zaměstnatelné. Ke koupi byla také knížka Islámskému státu na dostřel I a II. Doprovodný program byl doplněn také o 4 fotografické výstavy Prostě krásná ukazující „proměnu“ vzhledu zdravotně postižených klientek z domova Pramen v Mnichově, “Zdravotní postižení a rozvojová spolupráce: 10 faktů nebo omylů?” , tentokrát o životě zdravotně postižených v rozvojových zemích. Třetí výstava “Od rozštěpu k úsměvu” popisující jaké to je, když váš život ihned na začátku přetne rozštěp a čtveřici doplnilo “20 portrétů Asistence” o pomoci lidem s tělesným a kombinovaným postižením a vztahu mezi asistentem a klientem.

Výtěžek z dobrovolného vstupného 3 800 Kč z promítaného filmu Hasta la vista!, byl rozdělen mezi Tomáše Pika (1 000 Kč) jako podporu pro založení nadačního fondu, skrze který bude šířit a propagovat „dobrovolné kuplířství“ a organizaci Freya (2 800 Kč), která se věnuje oblasti sexuality lidí se zdravotním handicapem. Tam budou peníze využity k vytvoření informačního letáku/brožury a tedy k šíření osvěty o sexuální asistenci. Takový materiál ještě není a je o něj zájem i mezi sexuology.

Velký dík patří všem sponzorům, kteří svým příspěvkem umožňují konání a úspěch festivalu a dávají mu další, hlubší rozměr. Ten zahrnuje charitativní dar, kterým se ústecký Jeden svět snaží zlepšit život ve svém regionu, ať už se jedná o jednotlivce či nějaký společenský projekt. Letos se tak o výtěžek 65 000 Kč ze vstupného budou moci podělit dva vítězné projekty z programu Ústí sobě!, konkrétně Mobilní zahrádky pro seniory (28 400 Kč) a Foodbre@ker (30 000 Kč). Zatímco první projekt je určen pro zlepšení (nejen společenského) života ústeckých seniorů, ten druhý si vzal za cíl edukovat a inspirovat ke změně stravovacích návyků (nejen) naší nejmladší generace. O využití zbylých prostředků budeme vyjednávat s dalšími projekty v pořadí.

Oproti loňskému roku návštěvnost narostla o více jak 400 návštěvníků, což nás obrovsky těší. A veliké díky patří všem, kteří jste na festival přišli. Věříme, že v příštím roce se potkáme opět v podobných počtech.

Budete-li se chtít o festivalu Jeden svět v Ústí nad Orlicí a jeho výsledcích dočíst ještě trochu více, můžete se podívat na závěrečnou zprávu níže.

FOTOGALERIE z 9. ročníku JS v UO

1. TZ - Jeden svět 2017 v Ústí nad Orlicí - pdf 2. TZ - Jeden svět 2017 v Ústí nad Orlicí - pdf 3. TZ - Jeden svět 2017 v Ústí nad Orlicí - pdf 4. TZ - Jeden svět 2017 v Ústí nad Orlicí - pdf Závěrečná zpráva - Jeden svět 2017 v Ústí nad Orlicí - pdf

© 2014 Dominika Čermáková