Jeden svět 2013 v Ústí nad Orlicí byl již 5. ročníkem. 8. 4. začali do Malé scény v dopoledních hodinách docházet studenti středních škol z okolí a od středy se k nim připojili i návštěvníci z oblasti veřejnosti a promítali jsme až do neděle 14. 4. 2013. Počet projekcí ze z loňských 16ti zvýšil na 18 a jak na školních, tak i veřejných projekcí bylo téměř vždy plno. V případech dokumentů Věra 68 či Salma se nám ani návštěvníci nevešli do sálu.
Debatovat přišli velice zajímaví hosté jako třeba Jan Kamenický – finanční ředitel organizace Člověk v tísni, Věra Čáslavská a Olga Sommerová, Dušan Lužný – sociolog a religionista, Libor Dvořák – novinář a komentátor Českého rozhlasu, který se dlouhodobě zabývá ruskou oblastí a další.
Na 5. ročník se přišlo podívat více 1793 studentů a učitelů střední škol, čímž se návštěvnost z těchto řad zvýšila téměř o polovinu. Na veřejných projekcích jsme pak napočítali přes 1075 návštěvníků, což je také znatelný nárůst od loňských 845.
Hlavní claim „Bojíte se snášet?“ upozorňoval na stále sílící netoleranci, rasismus a diskriminaci a v rámci těchto témat byly vybrány a promítány i filmy jako Dejte nám peníze, Všichni spolu, Věra 68, Od Fica do Fica, Polibek od Putina, Na sever od slunce a mnoho dalších.
Do doprovodného programu jsme opět zahrnuli fotografickou výstavu 12plus12 na Mírovém náměstí. Vrchní patro Malé scény bylo naplněno další fotografickou výstavou o přistěhovalcích do České republiky a jejich pohledu na život u nás. Na divadelní představení skupinky zvané Vosto5 a jejich improvizovaný Stand’artní kabaret se přišlo podívat 120 diváků a na benefičním koncertu mladé ústecké kapely Butterfly and Hurricanes jsme se potkali s více, jak 150návštěvníky. Promítání dokumentu Urbanized, a následná debata na téma Perly 01 nalákala dalších 60 návštěvníků. Jako každý rok, tak ani letos nechyběl Namibijský stánek ve vstupní hale Malé scény, kde si návštěvníci mohli kromě výrobků z chráněné dílny v Namibii zakoupit i výrobky fair trade
Z 5. ročníku jsme prostřednictvím festivalu a jeho doprovodných programů vybrali 45 000 Kč. Peníze putovali na účet malého Míši Bednáře (respektive jeho rodičů), který se narodil s Duchennovou svalovou dystrofií, která bohužel není léčitelná. Částku Bednářovi použili na vitamínové doplňky, poplatky za lázně a hippoterapie, na bezbariérovou úpravu bytu a osobního asistenta ve škole. Pro Míšu jsme také vytvořili jednoduché webové stránky, kde je uvedeno více o jeho nemoci i podklady pro zaslání možného finančního daru. Míšu je možné podpořit i po ukončení festivalu.
Ani v roce 2013 jsme nepracovali sami, ale pomáhala nám skupinka dobrovolníků, která byla z velké části tvořena lidmi, kteří už se dobrovolníky stali v letech předchozích. Všem těmto šikovným a obětavým dobrovolníkům nemůžeme dostatečně vyjádřit své díky a budeme se těšit na další spolupráci i v roce následujícím.
FOTOGRAFIE od Venduly Novotné si můžete prohlídnout zde a od Lukáše Prokeše tady.