Pro 8. ročník MFF Jeden svět v Ústí nad Orlicí byl trochu upraven koncept promítacích dní, a tak promítání pro veřejnost začalo už v sobotu 9. dubna a poslední film jsme si pouštěli opět v sobotu, a to 16. dubna 2016, abych si poslední večer mohli pořádně užít návštěvníci i organizátoři.
Základním i středním školám z Ústí nad Orlicí, Brandýsa nad Orlicí, Letohradu, Hnátnice, Chocně, Libchav a Dolní Dobrouče bylo letos uspořádáno 41 projekcí, při kterých měli žáci možnost diskutovat např. s válečnou reportérkou Markétou Kutilovou, JUDr. Martinem Rozumkem z Organizace pro pomoc uprchlíkům, Lenkou Voleníkovou z katedry rozvojových studií na UP Olomouc nebo s Helenou Grundmanovou, ředitelkou organizace MOST PRO. Pro velký zájem ale neprobíhalo promítání pouze v orlickoústecké Malé scéně. Velké návštěvnosti se dostalo také promítáním v Lanškrouně, České Třebové, Rychnově nad Kněžnou a poprvé také v Žamberku. Školní projekce navštívilo celkem 3 893 diváků.
Na 21 projekcích pro veřejnost bylo napočítáno celkem 1520 diváků a po devíti z nich měli možnost si podebatovat se zajímavými hosty, mezi které patřil např. ředitel organizace Člověk v Tísni Šimon Pánek, arabista Marek Čejka, hlavní hrdinka filmu Mallory Miroslava Neradová, šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery a mnozí další.
Jednoznačně nejvyšší návštěvnosti se dostalo filmům Bábušky z Černobylu a Mallory.
Abychom si od vážných festivalových témat trochu odpočinuli, byl pro diváky přichystán i doprovodný program v podobě divadelního představení Jaroslava Duška Pátá dohoda, charitativního divadelního představení Ženitba českotřebovského souboru Divadlo mezi světy a speciálního uvedení filmu To bude dobrý od obyvatel Domova pod hradem Žampach.
Ten, kdo má rád výstavy si také přišel na své. Na nové Louži bylo možné navštívit výstavu Vyrobeno za každou cenu, která prováděla skutečnými příběhy čaje Lipton, banánů od Chiquity, triček z H&M, cigaret Malboro, čokolád od Nestlé nebo počítačů Acer či Dell. A návštěvníci se mohli dozvědět, co je to důstojná práce a proč si o ní mnoho dělníků a pracovníků na světě může zatím nechat jen zdát. Také v Malé scéně byla umístěna výstava s názvem Lidé na okraji, jenž představovala ve fotografiích osudy těch, o kterých se nemluví – Pygmejové ze Středoafrické republiky, kterým mizí domov pod nohama. Ghanští migranti přežívající na skládce elektronického odpadu z Evropy. Etiopská žena, která přišla o zrak. A mnoho dalších… Ta byla doplněna o malby Petra Jedličky z cyklu My Češi. Obrazy komentují aktuální dění v České republice a rozhodně si neberou žádné servítky. Také fotografie Josefa Kúty z České Třebové bylo možné v Malé scéně vidět. Ten se 21. srpna 1968 brzy ráno vydal do Prahy, aby zde nafotil den, kdy byl zabrán náš domov. Tak vznikla výstava 21/08/68 – domov v ohrožení. Poslední výstavou nesla název Podnikáme jinak. Ta představila sedmnáct českých projektů, které v uplynulých čtyřech letech získaly ocenění Social Impact Award za nápad, jak řešit společenský nebo ekologický problém podnikatelskou cestou. Tuto výstavu bylo možné vidět na Mírovém náměstí.
V jednosvěťáckém stánku si návštěvníci již tradičně mohli zakoupit Fairtradové dobroty a u toho se zamyslet na myšlenkou spravedlivého obchodu, který dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Stánek byl doplněn produkty z pracovních programů dílny CEDR Pardubice o. p. s. CEDR již 22 let poskytuje sociální služby lidem s duševním onemocněním a vytváří pracovní místa pro osoby obtížně zaměstnatelné. V Ústí nad Orlicí působí od roku 2010. V neposlední řadě ve stánku byla možnost si zakoupit knihu Islámskému státu na dostřel od válečných reportérek Markéty Kutilové a Lenky Klicperové, které několikrát navštívily válkou zdevastovanou Sýrii. Z knihy je vždy část výtěžku věnována do veřejné sbírky SOS Kobaní.
Jsme rádi, že i letos jsme mohli získané finance rozdělit. Výtěžek doprovodného programu, divadelního představení Pátá dohoda, činil 82 817,- Kč a rozdělen byl následovně: 40 000,- Kč pro Oblastní charitu Ústí nad Orlicí – program Domácí hospicová péče, 30 000,- Kč ve prospěch dětí z Dětského domova Potštejn a 12 817,- pro obecně prospěšný spolek ANAON, který dlouhodobě podporuje pan Jaroslav Dušek.
Výtěžek ze vstupného byl věnován do programu Ústí sobě!, kterým byla (doufáme) odstartována nová tradice, která bude festivalu zároveň přinášet nový hodnotný rozměr. Vzhledem k částkám, o které autoři jednotlivých projektů žádali, obdrží podporu první dva projekty, tedy Kondiční cvičení bez bariér (25 000,- Kč) a Osvěta o autismu (36 300,-). Celková částka činila tedy 61 300 Kč.
Výtěžek doprovodného programu, divadelní představení Ženitba, byl 5 000,- Kč a putuje k lidem postiženým válečným konfliktem na Ukrajině.
Máme velikou radost, že i letos se festival dočkal velikého nárůstu návštěvníků, a to o více jak 30 %. Těší nás, že si festival již vybudovat v Ústí své jméno. Tímto velice děkujeme všem návštěvníkům, partnerům akce i dobrovolníkům, bez jejichž pomoci bychom těžko uspořádali festival tak, jak ho dnes známe.
Budete-li se chtít o festivalu Jeden svět v Ústí nad Orlicí a jeho výsledcích dočíst ještě trochu více, můžete se podívat na závěrečnou zprávu níže.
Ještě jednou díky a příští rok na Jednom světě nashle.
FOTOGALERIE z 8. ročníku JS v UO
1. TZ - Jeden svět 2016 v Ústí nad Orlicí - pdf 2. TZ - Jeden svět 2016 v Ústí nad Orlicí - pdf 3. TZ - Jeden svět 2016 v Ústí nad Orlicí - pdf 3. TZ - Jeden svět 2016 v Ústí nad Orlicí - Ústí sobě! - výsledky - pdf Závěrečná zpráva z JS 2016 v Ústí nad Orlicí - pdf