7. 4. 2014 započal 6. ročník MFF Jeden svět promítáním pro základní a střední školy. Projekcí pro tyto diváky bylo uspořádáno přesně 26, což je o 12 více než loni, přičemž 6 jich bylo i v České Třebové a dvě v Lanškrouně. Festival navštívily školy z Letohradu, Chocně, Libchav, Dolní Dobrouče, Brandýsa nad Orlicí, Lanškrouna, České Třebové, Sopotnice, Lhot u Potštejna, Rychnova nad Kněžnou a také všechny školy z Ústí nad Orlicí kromě SŠ automobilní a SŠ zdravotnické.
Promítání pro veřejnost odstartovalo 9. 4. v 16 hodin filmem Podezřelá čokoláda a od tohoto dne návštěvnost rostla. Poslední dokument jsme veřejnosti pustili v neděli 13. 4. Projekcí pro veřejnost proběhlo 18. Ani v tomto „jednosvěťáckém“ týdnu nechyběli zajímaví hosté a tak jste měli tu možnost podebatovat s novinářem Tomášem Feřtkem, ředitelem ZŠ Deblín Břetislavem Svozilem, režisérem Radimem Špačkem, bývalým vedoucím provinčního rekonstrukčního týmu Lógar v Afghánistánu panem Tomášem Zrnem, Martinem Kadrmanem ze sdružení Nádraží nedáme! se starostou Petrem Hájkem, pracovnicí Oblastní charity Ústí nad Orlicí a Orlickoústecké nemocnice, MUDr. Marií Blažkovou a MUDr. Jiří Košťálem ze sdružení Smíření provozující hospic Chrudim. Festival jsme ukončili 14. 4. opět promítáním pro školy.
Návštěvnost 6. ročníku byla nejvyšší od počátku MFF Jeden svět v Ústí nad Orlicí a narostla od minulého roku o 30 %. Celkem tedy přišlo 3 629 návštěvníků. 2 245 návštěvníků bylo z řad žáků základních a středních škol.
Tématem byla „Práce“ a tudíž i dokumenty, které byly promítány se jí více či méně týkaly. Mohli jste si tedy zajít např. na dokument Podezřelá čokoláda, Americká zima, Doba slevová, Horníci pod palbou, Tibet – oheň v zemi sněhu, #chicagoGirl a mnoho dalších zajímavých a výjimečných dokumentů, které popisovali různé situaci napříč celým světem.
Ani letos jsme diváky Jednoho světa nemohli ochudit o doprovodný program. Tím byla letos výstava nazvaná Ukradené dětství, která zachycovala život pracujících dětí z pohledu čtyř fotografek A. Jungrové, J. Štukové, M. Kutilové a L. Klicperové, které se s těmito dětmi setkaly na svých cestách po rozvojových zemích. Na náměstí jste pak měli také možnost prohlédnout si fotografie Martina Vrabka nazvané Příběhy nové kultury, což je putovní výstava portrétů a příběhů lidí, kteří žijí udržitelně, občansky v blízkém vztahu s přírodou a ostatními lidmi. Kromě fotografických výstav přijelo také 12. dubna Divadlo Járy Pokojského. Divadlo složené pouze z amatérských herců vozíčkářů zahrálo divadelní hru pro nejmenší skládající se ze tří pohádek.
Současně jsme také v Malé scéně promítali krátký dokument od Zdeňka Jiráska o průběhu workshopu Future City Game, kde se skupina lidí zahrnující různé profese, věkové kategorie i hodnoty snažila vymyslet možné využití a vzhled ústecké Perly. Perla však nebyla zmíněna jen ve Zdeňkově dokumentu. 15. – 25. 4. navázala na Jeden svět výstava urbanisticko-architektonické soutěže „Revitalizace území Perla“, ke které mohl kdokoliv přijít vyjádřit svůj názor na debatách 15. a 19. 4. a také si poslechnout, co bude s Perlou dál.
V žádném případě nemohl chybět fair trade stánek, na který si návštěvníci Jednoho světa již tak zvykli, že cíleně chodili pro konkrétní zboží (a to především kávu a čokolády) J. K fair trade stánku jsme připojili i Namastánek, ze kterého výtěžek 2 885 Kč opět putovat do chráněné dílny v Namibii. Výtěžek z fairtrade stánku dosáhnul částky 9 000 Kč.
Jak se již stalo tradicí, i tentokrát měl Jeden svět dobročinný rozměr a podpořil hned dvě místní organizace, které významně přispívají ke kvalitě života v našem městě. Celkový výtěžek činil 53 000,- Kč. Polovinu obdržela Oblastní charita Ústí nad Orlicí na podporu projektu Domácí hospicová péče. Druhou část výtěžku putovala k nadačnímu fondu Orlickoústecké nemocnice S námi je tu lépe! do programu nová lůžka pro internu. Obě tyto organizace tedy obdržely částku 26 500,- Kč.
FOTOGALERII si můžete prohlédnout zde. Nebo na našem Facebooku.