Jeden svět 2019 - Ústí nad Orlicí

Jeden svět 2019

Jaký byl Jeden svět 2019 u nás v Ústí nad Orlicí? No přece již 11. a opět skvělý! Pojďme se podívat, jak to tedy v roce 2019 všechno probíhalo…

Festival začal v sobotu 6. dubna. Zcela první dokument pocházel z české produkce –  Český žurnál: Bratři Okamurové. Ten stejný večer proběhlo již tradiční slavnostní zahájení, během kterého nás Petr Kulhavý, předseda zapsaného spolku SPOUSTI a hlavní organizátor festivalu, přivítal a seznámil s tím vším, co nás celý následující týden čekalo. A nebylo toho málo.

Mírové náměstí „okupovala“ výstava Komunismus a jeho epochaprostory Nové Louže byly poskytnuty pro výstavu Pracuji, bydlím, žiji a v prvním patře Malé scény jste měli možnost si prohlédnout fotografie zachycující lékařskou pomoc a asistenci lidem utíkajícím před válkou nebo znevýhodněným lidem v rozvojových zemích (Létající lékaři).

Měli jste také možnost navštívit Orlickoústecké Městské muzeum a jeho výstavu Tibet, kam měl vstup zdarma každý návštěvník Jednoho světa s festivalovou vstupenkou.

Hned v první festivalový den jste také měli možnost být u festivalové pitvy se zkušeným režisérem, která rozpitvala dokument Rekonstrukce Utøyi doslova na dřeň a poskytla vám tak možnost hlouběji pochopit jazyk dokumentárních filmů. 9. dubna jsme vás zvali na divadelní představení Milada o procesu Milady Horákové. Během všech festivalových dní jste měli možnost nakupovat ve festivalovém stánku vaše oblíbené Fair trade produkty a výrobky klientů městského stacionáře.

V neposlední řadě nesmíme pominout přednášku Mariana Jelínka nazvanou „Motivace v době blahobytu„. Ta proběhla 2. dubna v Roškotově divadle a dosáhla úžasné návštěvnosti – přesně 310 návštěvníků! Děkujeme!

Festival trval přesně týden s jednodenní pauzou, jak jste již zvyklí a zakončen byl tedy v sobotu 13. 4. slavnostním zakončením a příjemným cestovatelským dokumentem „Příběh cesty kolem světa“.

A jak vypadal festival v číslech?

  • 56 projekcí pro žáky a studenty základních a středních škol, a to od 1. třídy až po maturanty z Brandýsa nad Orlicí, Hnátnice, České Třebové, Libchav, Dolní Dobrouče, Ústí nad Orlicí, Lanškrouna, Rychnova nad Kněžnou, Žamberka, Letohradu, Chocně a Vysokého Mýta.
  • 20 školních projekcí bylo doplněno o debatu s odborníkem
  • 24 projekcí pro veřejnost, u 7 z nich následovala debata s 15-ti zajímavými hosty
  • 90 000 Kč bylo věnováno ve prospěch domácího hospicu Alfa-Omega, který provozuje Oblastní charita Ústí nad Orlicí
  • 5059 návštěvníků školních projekcí
  • 1039 návštěvníků z řad veřejnosti
  • 3. nejnavštěvovanější festival z celé ČR – tuto pozici si udržel Orlickoústecký Jeden svět i letos.
  • 12 dobrovolníků se v roce 2019 zapojilo a věnovalo tak svůj volný čas a energii bez nároku na jakoukoliv odměnu, čehož si jako organizátoři velice vážíme!

Děkujeme všem partnerům, kteří Jeden svět 2019 podpořili, všem hostům, kteří přijeli debatovat, dobrovolníkům, Malé scéně i Baru Malé scény, kde pro vás měli otevřen až do pozdních hodin a samozřejmě vám všem, kteří jste přišli! Věříme a doufáme, že se s vámi setkáme opět i na 12. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden světe v roce 2020.

Prohlédněte si fotografie z Jednoho světa 2019.

Závěrečná zpráva - Jeden svět 2019 v Ústí nad Orlicí - pdf

© 2014 Dominika Čermáková