Jeden svět 2012 - Spousti

Jeden svět 2012

MFF Jeden svět 2012 v Ústí nad Orlicí

4. ročník festivalu Jeden svět jsme zahájili 10. 4. opět v Malé scéně a zakončili ho 16. 4. 2012. Pro tento ročník bylo uspořádáno 14 projekcí pro žáky a

studenty ZŠ a SŠ a 16 projekcí pro veřejnost. Opět se nám podařilo sehnat zajímavé hosty pro následné besedy, kterými byli např. Rosťa Valvoda ze společnosti Člověk v tísni, odbornice na téma Izraele Hana Vavříková, senátor Parlamentu ČR Jaromír Štětina, režisér a držitel českého lva za nejlepší dokument roku 2011 Martin Mareček či cestovatelka a spisovatelka Pavla Jazairiová.

Návštěvnost se o něco zvedla a na festival v Ústí tak přišlo 1908 diváků, přičemž 1063 tvořili žáci a studenti a 845 diváků bylo z řad veřejnosti. Heslem tohoto ročníku byly „Protesty, nepokoje, revolta“ a v rámci tohoto tématu tak byly vybrány a promítány dokumenty jako Pod sluncem tma, Čečenský sen, Kdo zabil Natašu, Bahrajnský výkřik do tmy, Běloruský sen a další.

Do doprovodného programu jsme zahrnuli fotografickou výstavu 12plus12 na Mírovém náměstí, doprovázenou charitativním prodejem diářů a kalendářů s výtěžkem 2 300 Kč, který putovat na konto organizace DebRA ČR. Další fotografická výstava byla od Alžběty Jungrové s názvem Voda nad zlato. Nechybělo ani divadelní představení Náš islám zinscenované brněnským divadlem Feste a novinkou byla komentovaná prohlídka areálu bývalého závodu Perla 01 doprovázená speciální projekcí v jedné z výrobních hal. Namibijský stánek byl opět umístěn do vstupní haly Malé scény a opět obohacen o výrobky fair trade. Pro chráněnou dílnu v Namibii se podařilo získat výtěžek 7 730 Kč a výtěžek za prodané fair trade zboží se vyšplhal na 5 234 Kč.

3. rokem nám s přípravami dobrovolně pomáhala také skupina 16studentů místních středních škol, mezi nimiž se začali objevovat i takové duše, které by se rády do organizace festivalu zapojily více, což je pro budoucnost festivalu v Ústí nad Orlicí rozhodně dobrá zpráva.

Celkem se ze 4. ročníku podařilo díky divákům a sponzorům vytěžit ze vstupného 23 800 Kč, které byly věnovány organizaci DebRA ČR, jež se snaží o zlepšení kvality života pacientů s diagnózou epidemolysis bullosa, která je u nás známá jako tzv. nemoc motýlích křídel. Částka byla použita jako součást projektu v hodnotě 2,5 mil Kč, který do EB centra v Brně přivedl přístroj na transplantaci kmenových buněk. Klinické výsledky testů totiž ukazují, že tato nová léčba přináší pacientům s EB velkou naději na zlepšení kvality jejich života.

FOTOGALERII si můžete prohlídnout zde. 

jeden-svet2012

© 2014 Dominika Čermáková