Jeden svět 2015 - Spousti

Jeden svět 2015

CZ_REGIO_VIZUAL_A4_VYSKA_FIT_WEBVe středu 15. dubna 2015 jsme po osmi dnech zcela ukončili 7. ročník MFF Jeden svět v Ústí nad Orlicí, který se i letos setkal s velkým úspěchem. Jako předchozí roky, i letos se promítaly dokumenty pro žáky základní a středních škol a odpoledne bylo promítání připravené pro širokou veřejnost.

Celkem 33 dokumentů navštívilo 4 035 diváků, z čehož 2 759 tvořili právě žáci základních a středních škol, a to nejen ze všech škol Ústí nad Orlicí (kromě SŠ automobilní), ale i z Letohradu, Chocně, Libchav a Dolní Dobrouče. Pro velký zájem jsme školní projekce opět uskutečnili také v Lanškrouně, České Třebové a poprvé také v Rychnově nad Kněžnou. Festival navštívili žáci od první třídy až po maturanty.

První dokumentární snímek, který veřejnost mohla navštívit, byla Národní hra, jenž se promítala ve středu 8. dubna v odpoledních hodinách. V průběhu týdne mohla veřejnost navštívit 20 různých dokumentů s odlišnými tématy a po sedmi z nich následovala i debata se zajímavými hosty, kterými byli Mons. Václav Malý, režiséři Jana Ševčíková, Benjamin Tuček, Saša Dlouhý a Andrea Culková, Czeslaw Walek, člen správní rady Nadace Open Society Fund Praha a ředitel festivalu Prague Pride, starosta města Petr Hájek, sociální geograf Robert Osman, novinářka Markéta Kutilová, pan Assem Attasi, mluvčí organizace Syrská revoluce.

Pravděpodobně nejúspěšnějším filmem byl Cukr blog, který byl promítán dokonce 2krát a na jeho úspěch navazujeme 12. září 2015 přednáškou Margit Slimákové, známé specialistky na výživu.

Jako je již tradicí, Jeden svět v Ústí je vždy spojen s doprovodným programem. Do Roškotova divadla přijelo pražské Studio hrdinů se svým kontroverzním představením Den opričníka, které vyvolalo řadu rozdílných emocí u nejednoho diváka. Celému festivalu také předcházel Předkrm, který byl tvořen promítáním dokumentu Jízda na hraně a charitativním koncertem zpěváka Andrew Sychry a kapely W.A.F. A co by to bylo za festival, kdyby neobsahoval i několik výstav. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout fotografie na téma Kam si bůh chodí pro sůl v Malé scéně, Příběhy bez konce na Mírovém náměstí a NO COMMENT v prostorách Nové Louže.

V prostorách Malé scény byl opět umístěn stánek, který tentokrát neobsahoval jen Fair trade produkty, ale i výrobky z dílen Domova Pod hradem Žampach a produkty z kolekce Dobro od firmy ZOOT.

Výtěžek celého festivalu 53 160 Kč putoval na konto ústeckého rodáka Martina Moravce, který se vyrovnává s vážnými zdravotními komplikacemi po neúrazovém krvácení do mozku. Částku Martin využije na lázeňskou péči a pomůcky, které by mu měly usnadnit život a zvýšit jeho kvalitu.

Fotografie z Předkrmu Jednoho světa 2015 v Ústí nad Orlicí i samotného festivalu najdete na našem Google + profilu.

1. tisková zpráva - Jeden svět 2015 v Ústí nad Orlicí - pdf 2. tisková zpráva - Co čeká diváky Jednoho světa 2015 v Ústí nad Orlicí - pdf 3. tisková zpráva - Sedmý ročník JS v Ústí n./O. klepe na dveře - pdf Závěrečná zpráva z JS 2015 v Ústí n./O. - pdf

© 2014 Dominika Čermáková