Program - Spousti

Program

Představujeme vám program pro Jeden svět 2015 v Ústí nad Orlicí. Postupně doplníme všechny debatéry i doprovodný program a budete se moct těšit na nový (doufáme i) funkční rezervační systém.

Středa 8. 4.

15:00 Národní hra 81´

Počítačová hra Starcraft se stala pro tisíce mladých Jihokorejců prestižním národním sportem. Z těch nejúspěšnějších hráčů jsou hvězdy s vlastními fankluby a lukrativními reklamními smlouvami. Stát se profesionálem je proto dobrou alternativou ke školnímu stereotypu a pro mnohé teenagery to představuje skutečně vysněnou kariéru. Film zobrazuje dynamický svět turnajů „e-sportu“, které se odehrávají za řevu a pláče nadšených fanynek na stadionech i televizních obrazovkách.

16:30 Opři žebřík o nebe 100´+ debata

Do zcela zaplněné modlitebny nakráčí rozložitý muž. Pod kněžským rouchem má fleesovou bundu a ruce mozolnaté od těžké práce. Jde o kněze Mariána, který s obrovským zápalem, ale i striktním přesvědčením o správnosti svého počínání vede „nemocnici duší“ – útočiště pro vrahy, feťáky nebo bezdomovce. Pravidla domu jsou pevně dána: nově příchozí musí být střízlivý, každý den poctivě pracovat a následovat Boží desatero. Časosběrný dokument Jany Ševčíkové bilancuje lidskou víru v sebe sama spolu s vírou v Boha, jež nabízí alespoň dočasné vzkříšení ztracených duší.

19:15 slavnostní zahájení festivalu + Bojovníci ze severu 54´+ debata

V každodenním shonu nejdou odlišit od běžných obyvatel, žijí své životy stejně jako každý druhý, přesto jednou vezmou do ruky zbraň a jdou zabíjet. Desítky mladých lidí se v posledních letech přidávají k radikálním islamistickým skupinám. Jaké jsou jejich motivy? Mladý muž původem ze Somálska podává anonymní svědectví o tom, jak radikální hnutí al-Šabáb rekrutuje v Dánsku své přívržence.


Čtvrtek 9. 4.

16:00 Válka lží 89´

Válka v Iráku po sobě zanechala desítky tisíc mrtvých a zemi v rozkladu. Důvodem invaze měly být chemické zbraně hromadného ničení. Čtyři roky předtím se do rukou německé rozvědky dostal uprchlík z Iráku, který do detailů popsal svou práci v tajném iráckém vojenském komplexu na výrobu chemických zbraní. Právě jeho svědectví posloužilo Američanům jako důkaz k rozpoutání války. Jak se ale ukázalo – Iráčan si vše vymyslel. Osu dokumentu tvoří přímý, až minimalistický rozhovor režiséra s mužem, který se snaží obhájit své činy, ale přitom svou lží pomohl vehnat svět do války.

17:45 Srbský právník 82´

Válka na Balkáně donutila mladého Marka uprchnout v devadesátých letech do Nizozemska, kde vystudoval práva. Nyní je jedním z obhájců srbského velitele Radovana Karadžiće u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Nyní se zamýšlí nad morální stránkou své práce. Je etické obhajovat válečného zločince? Z mladého právníka plného idejí se stává vyhořelý veterán, který má stále větší pochybnosti o tom, zda vůbec existuje pravda přijatelná pro všechny strany.

19:30 Plán 90´+ debata

Územní plán Prahy vyvolává nespočet vášní a názorů. Od svého vzniku zaznamenal tisíce změn, díky nimž je jeho mapa pestře zbarvená. Investigativní časosběrná sonda dává prostor k vyjádření různorodým osobnostem z řad architektů, zastupitelů, občanských aktivistů, urbanistů, developerů nebo umělců. Společně se zamýšlejí nad procesy, které hlavní město utvářejí, a jejich debaty spojují otázky: Jakou hodnotu má pro nás veřejný prostor? Jak by podle nás mělo vypadat město, ve kterém chceme žít?


Pátek 10. 4.

15:00 Toto a jeho sestry 93´

Totonel (10), Andreea (15)  a Ana (17) jsou k sobě vázáni silným sourozeneckým poutem. Jejich matka je ve vězení, a tak jsou odkázáni jen sami na sebe a pomoc příbuzných. Ti si ale z jejich bytu na bukurešťském předměstí udělali feťácké doupě. Ani vstříc nejisté budoucnosti sourozenci neztrácejí víru sami v sebe a doufají, že rodina bude zase jednou pohromadě. Film díky intimní blízkosti kamery vtahuje diváka plně do života outsiderů. Života, ve kterém se o šanci musí tvrdě bojovat.

16:45 Danielův svět 75´

Žijí bez vidiny partnerského života a opětované lásky. Osmdesát procent z nich trpí depresemi a pomýšlí na sebevraždu. Řeč je o pedofilech. K jejich sexuální orientaci se váže zřejmě jedno z nejsilnějších tabu současné společnosti. Daniel, mladý student literatury, by ho rád prolomil, a dává proto nahlédnout do svého světa. Citlivý portrét ukazuje, že stejně jako jakoukoli jinou menšinu, i pedofily pálí témata sebepřijetí a společenského coming outu.

18:15 Putinovy „Děti 404“ 52´+ debata

V roce 2013 přijalo Rusko zákon proti „propagaci homosexuality“ mezi mládeží. Mladí gayové a lesby se tak stali „chybou systému“. Internetová stránka Děti 404 zveřejňuje vzkazy mladých lidí, kteří se kvůli své orientaci stávají oběťmi drsné šikany. Tvůrci filmu rozdali několika těmto dětem kamery, aby natočily, jak žijí. Autentické videodeníky prokládané rozhovory vytvářejí mrazivý obraz ruské současnosti. Na prestižním festivalu Hot Docs si film vysloužil bouřlivé ovace a na českém QFF Mezipatra Diváckou cenu.

20:00 Poslední opona 88´

Ravelovo Bolero zaznívá nočními ulicemi belgického Gentu, kde se odehrává poslední uvedení „Gardenie“. S úspěšným pohybově-divadelním představením, ve kterém hlavní role zastávají postarší transgender, vystupoval ansámbl ve více než dvaceti zemích světa. Nyní se po dvou letech vrátil domů a ke svým běžným povinnostem se musí odebrat i účinkující hvězdy, jejichž osudy inspirovaly tvůrce představení. Obrazově působivý snímek kombinuje části záznamu poslední show se střípky barvitého života několika vybraných umělců a umělkyň. 


Sobota 11. 4.

14:00 Stále spolu 75´

Vystudovaný kybernetik Petr a učitelka Simona mají devět dětí. Řád rodinného klanu stanovuje Petr, který se rozhodl, že on a jeho rodina se vzdají výdobytků moderní civilizace, aby ve jménu svobody mohli žít v souladu s přírodou, volně a nezávazně. Za jakou cenu je tato svoboda vykoupena a jaké hodnoty naopak rodina svou nonkonformitou získává? Filmový debut byl vybrán do programu prestižní mezinárodní přehlídky dokumentárních filmů IDFA.

15:30 Zatajené dopisy 52´

V obci Květušín nedaleko Českého Krumlova vzniklo v 50. letech unikátní výchovné zařízení: pedagog Miroslav Dědič tu vytvořil školu pro děti z romských rodin. Žáci zde zůstávali zprvu převážně dobrovolně, později ale nastoupilo násilné odtrhávání dětí od jejich rodin. Součástí „převýchovy“ bylo někdy i zatajování dopisů, které rodiče dětem posílali. Někdejší studenti tak vzpomínají na svůj pobyt s láskou i hořkostí. Dokument s respektem k citlivosti tématu přináší výpovědi absolventů školy i samotného autora kontroverzní výchovné metody Miroslava Dědiče.

16:30 Podoba ticha 98´

Dánský filmař se vrací k tématu genocidy v Indonésii, kde v 60. letech režim vyvraždil přes milion lidí. Dokument konfrontuje vrahy s těmi, kteří zvěrstva přežili, to vše v atmosféře, kde se řada útočníků stále podílí na správě země. Mrazivé rozhovory odkrývají jejich temné pohnutky, ale i neochotu se činy více zabývat. Po premiéře filmu v Indonésii, která vyvolala bouřlivé debaty o potřebě smíření, byly další projekce indonéskými úřady zakázány.

18:30 Je nám spolu dobře 75´+ debata

Na počest česko-čínského přátelství darovala vesnička Vinařice v 50. letech minulého století čínskému družebnímu městu zemědělské stroje. Dar ani vzájemná výpomoc nebyly nikdy zapomenuty, dnes tu dokonce roste komplex staveb inspirovaných pražskou architekturou. Na výstavbu „malé čínské Prahy“ dohlíží mladý český sinolog Tomáš Jirsák alias Havran, který do Číny přijel se svou ženou a třemi syny a na místní univerzitě vyučuje češtinu. Jak hluboce věřící rodina s dominantním otcem zvládne tuhle velkou změnu?

20:30 Dron 78´

Je to jako hra – z výšky sledujete svůj cíl a pak jedním zmáčknutím tlačítka zneškodníte protivníka. O tisíce kilometrů dál v pákistánských horách v tu samou chvíli umírají lidé. Masivní nasazení bezpilotních letounů v americké armádě změnilo v poslední dekádě zásadním způsobem tvář války. USA je prezentují jako klíčový a úspěšný nástroj cílené likvidace islamistů. Jak to ale vypadá ve skutečnosti? Počty nevinných civilních obětí mnohonásobně převyšují počty zabitých teroristů.


Neděle 12. 4.

14:15 Lovu zdar! 66´

,,V každém muži je trochu toho lovce,“ vysvětluje jeden z protagonistů filmu, který nahlíží na různé dimenze lovu jako jednoho z rysů české národní povahy. Dokumentární panoptikum sleduje několik výrazných charakterů a pozoruje specifika lovecké kultury, s nimiž se každý z nás aspoň jednou za život setkal. Film nabízí zamyšlení nad motivy člověka – lovce, který si osobuje právo rozhodovat o životě a smrti.

15:30 Škola disentu 103´

V ulicích rušného Hongkongu se mladí studenti rozhodli bojovat za demokracii. Vláda totiž chce v roce 2012 rozšířit vyučování občanské nauky s cílem vštípit studentům čínský nacionalismus. Studenti tak například získají lepší známku, pokud budou plakat při vztyčování čínské vlajky. Film sleduje, jak může během osmnácti měsíců vzniknout z iniciativy několika mladých lidí masové prodemokratické hnutí, které zásadním způsobem otřese sebejistotou hongkongské vlády.

17:30 Cukr blog 79´+ debata

Je možné o cukru přemýšlet jako o droze? Režisérka Andrea Culková si svou závislost uvědomila v těhotenství, kdy jí lékaři diagnostikovali cukrovku. Snaha najít v regálech obchodů potraviny bez přidaného rafinovaného cukru se stala hnacím motorem pro vznik dokumentu, ve kterém režisérka pět let pátrala na různých místech světa po souvislostech, mapovala rozpínavost cukerného průmyslu i alternativní cesty stravování. Nakolik je sladký život motorem naší civilizace?

20:00 slavnostní zakončení festivalu + Vive la France 87´

Ostrov Tureia ve Francouzské Polynésii vypadá na první pohled jako ráj. Ve skutečnosti je život místních obyvatel poznamenán neblahým dědictvím francouzské nadvlády. Francie totiž na nedalekém atolu Moruroa uskutečnila mezi lety 1966–1996 více než sto devadesát atomových testů. Místní obyvatele děsí nárůst výskytu rakoviny i možnost, že se Moruroa vlivem výbuchy narušeného podloží propadne a jejich nový dům smete tsunami. Dokáže francouzská vláda kompenzovat obyvatelům způsobené škody?

© 2014 Dominika Čermáková